Klasyczna Zielona 7 – Wersja asfaltowa

Alternatywna trasa rowerowa Warszawa - Gdańsk

Klasyczna wersja trasy jest w 99,5% asfaltowa!

Etap 1 Warszawa – Sochocin (90 km)

Trasa prowadzi początkowo wzdłuż Wisły, potem do Nowego Dworu Maz. jedziemy drogą serwisową przy krajowej 7. Po przekroczeniu Wisły przejeżdżamy przez malownicze tereny polskiej wsi. W Jońcu przekraczamy Wkrę, możemy też skorzystać z jednej z licznych wypożyczalni kajaków. Na końcu dojeżdżamy do Sochocina.

Etap 2 Sochocin – Mława (70 km)

Za Sochocinem rozciągają się urokliwe wiejskie tereny, panuje tam
bardzo mały ruch samochodowy przez co długie odcinki trasy rowerzyści mogą pokonywać jadąc obok siebie.
Za Glinojeckiem trasa staje się trochę kręta dlatego warto uważnie przyglądać się mapie. Po przekroczeniu krajowej 7 wjeżdżamy na prostą drogę do samej Mławy po drodze mijając wiele małych miejscowości.
W Mławie znajdują się wielkopowierzchniowe sklepy oraz puby restauracje w których można odpocząć po przejechanej trasie.

Etap 3 Mława – Grunwald (60 km)

Po wyjechaniu z Mławy pojawiają się już pierwsze małe wzniesienia. Po skręcie w miejscowości Iłowo Osada, zobaczymy bardzo urokliwy krajobraz, będą długie odcinki prowadzące przez las. Droga miejscami jest dość zawiła, dlatego warto spoglądać na mapę lub dla pewności pytać o drogę życzliwych w tej okolicy mieszkańców.
Dojeżdżając do Grunwaldu już z daleka można zauważyć wysoki pomnik stojący obok obok pola bitewnego. W Grunwaldzie znajduje się kemping, jeżeli masz dużo sił, możesz też spróbować dojechać do Ostródy, ale przygotuj się na to, że droga będzie bardzo pagórkowata.

Etap 4 Grunwald – Ostróda (40 km)

Droga do Ostródy jest najbardziej „górzystym” fragmentem Zielonej 7. Największe wzniesienia trzeba będzie pokonać tuż przed wjazdem do miasta. Droga w niektórych miejscach nie jest najlepszej jakości dlatego rowerzyści z szosowymi rowerami muszą wykazać się odrobiną cierpliwości, później droga jest zdecydowanie lepsza. Warto dojechać do Ostródy wcześniej, w mieście można przyjemnie spędzić wiele godzin w lokalnych restauracjach lub korzystając z lokalnych atrakcji.
Noclegu możesz też szukać za Ostródą np. w okolicach jeziora Szelag Wielki

Etap 5 Ostróda – Elbląg (70 km)

Po wyjeździe z Ostródy wjedziesz na długi odcinek szerokiego i gładkiego asfaltu. Cały czas występują mniejsze i większe wzniesienia, po drodze możesz się schłodzić w pobliżu jednego z kilku jezior. Zarówno Morąg jak i Pasłęk są dawnymi pruskimi miastami, znajdziesz w nich wiele ciekawych i zabytkowych budynków.
Droga z Pasłęka do Elbląga prowadzi drogą serwisową idącą wzdłuż krajowej 7.

Etap 6 Elbląg – Gdańsk (80 km)

Z Elbląga trasa prowadzi małe miejscowości dalej odbijając do Stegny, gdzie możesz zażyć pierwszej morskiej kąpieli!
Dalej trasa prowadzi przez Mikoszewo, w którym znajduje się przeprawa promowa Dalszy fragment trasy prowadzi przez most zwodzony z Wyspy Sobieszewskiej.

Warto zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z tablicą „Gdańsk” to i inne zdjęcia możesz wysłać nam na adres zielona7.pl@gmail.com

 

 

Trasę Zielona 7 można dowolnie modyfikować, dostosowując ją do swoich potrzeb. Przedstawione 6 etapów to optymalne rozplanowane trasy dla początkujących rowerzystów. Równie dobrze całą Zieloną 7 można przebyć w trzy, dwa a nawet jeden dzień! – czego dokonało już kilku śmiałków.

Pamiętaj, aby przed wyruszeniem zgrać ślady trasy  i zapoznać się z niezbędnymi informacjami na naszej stronie internetowej