Zielona 7 – Gravel

Alternatywna trasa rowerowa Warszawa - Gdańsk

Zielona 7 Gravel to trasa z fragmentami dróg szutrowych

Wytyczenie tej trasy zajęło nam prawie 3 lata, głównym problemem okazała się specyfika regionów, które znajdują się na drodze do Gdańska.  Nie chcieliśmy powielać  wariantów trasy prowadzącej wzdłuż Wisły. Zależało nam jednocześnie aby trasa była możliwie krótka i łatwa do przyjechania w rozszerzony weekend.
Próbowaliśmy różnych wariantów tras, chcąc jak największą jej część przeprowadzić przez leśne szutry. W rezultacie okazało się, że prawdziwie gravelowa trasa prowadziłaby bardzo pokrętnie, na dodatek część tras gruntowych zupełnie nie nadawała się do sprawnej  i przyjemnej jazdy na rowerze.

W rezultacie powstał pewien kompromis pomiędzy szlakami asfaltowymi a szutrowymi, opiera się on na kilku założeniach:

 

  • Zakładamy, że jeżeli ktoś szuka śladów gotowej trasy, to robi to właśnie po to co aby unikać jazdy po polu uprawnym czy przedzierania się przez krzewiny.
  • Trasa jest łatwa do szybkiego przejechania odcinki szutrowe występują na zmianę z asfaltowymi. Tam gdzie alternatywna trasa gruntowa jest mało atrakcyjna ślad prowadzi asfaltem.
  • Odcinki gruntowe są raczej dobrej jakości oznacza to, że w większości przypadków umożliwiają do osiągnięcia prędkości  minimum 15 km/h

Garść przydatnych informacji 

Start trasy

Trasa rozpoczyna się na Placu Bankowym w Warszawie. Co roku ruszamy dużą grupą właśnie z tego miejsca. Nieopodal znajduje się serwis rowerowy Travel Bike możesz się tam udać w razie jakichkolwiek problemów przed wyruszeniem w trasę.

Oznakowanie

Trasa nie jest oznakowana okazjonalnie przy drodze możesz zobaczyć naklejki z logo “Zielona 7” są też okazjonalne naklejki z logo Zielona 7 – Gravel. Naklejki mają jednak do siebie to, że lubią znikać czy wyblaknąć. Staramy się też nie szpecić krajobrazu kolejnymi wlepkami, dlatego polegać musisz na nawigacji.

 

Jak nawigować?

Polecamy program mapy.cz w paczce ze śladami znajdziesz też link który otwarty na telefonie przekieruje Cię wprost do aplikacji.  Pamiętaj, że telefony lubią szybko się rozładowywać przy włączonym GPSsie, alternatywą są nawigacje jakie jak Garmin lub zabranie ze sobą pojemnego powerbanka.

Jaki rower?

Trasa jest przejezdna dla rowerów mtb, trekingowych i oczywiście graveli. Polecamy opony minimalnej szerokości 35mm, natomiast z racji na długie odcinki asfaltowe, bardzo szerokie “kapcie” też mogą nadmiernie spowalniać. 

Noclegi

Tu możemy odesłać do naszej zakładki  możesz też nocować w lesie – na trasie jest kilka takich miejsc gdzie możesz to zrobić w pełni legalne – zobacz program zanocuj w lesie

Kiedy jechać

Nie ma przeciwskazań aby jechać trasą w zimę czy jesienią, jeśli jednak planujesz urlop weź pod uwagę powrót z Trójmiasta oraz nasilony ruch w godzinach popołudniowych w okolicach stolicy. Inaczej mówiąc okolice Warszawy i innych większych miast w piątek po 16 są niezwykle ruchliwe. Pamiętaj też, że może być problem z przewozem roweru w pociągu niedzielnym pociągu z Gdańska. W poniedziałek jest o wiele lepiej.

 

Trasę Zielona 7 można dowolnie modyfikować, dostosowując ją do swoich potrzeb.

Pamiętaj, aby przed wyruszeniem zgrać ślady trasy  i zapoznać się z niezbędnymi informacjami na naszej stronie internetowej

IMG_1448
IMG_1457